Bună zîua ... boieri dumneavoastră. Bine vă găsîi sănătoşi.
Bă taică nu mai zgîriai neam pă blogu' ăsta deh...trebuieşte să ai o anume sîmţîre să aşterni lucrurili dă valoare ale satului.
Acuş dă sărbatori fusăi acas la Colţu.
Datinili dă Craciun, dă prin părţîli noastre, să pierdură întocmai cum pierzi trenu' dă Roşiori
să te duci gară la Miroşi şi rămîi ca prostu cu brînza'n găleată...şi te uiţi lung cum iese fumu'
şi să răsfiră dea lungu cîmpii: niţăl în stînga spre
colţenari... o ţîră în dreapta spre burdenari.
E cam aşa să uitau oamenii în lungu' uliţii în noaptea dă colindeţe.
Bă şi nu venea niminea ... ptiu! aştia mai bătrînii începură ... apăi taică
Işea lumea la poartă cu felinaru' şi da la fieştecare câte un pahar dă vin şi gogoşi calde
paică atuncea erau scoase dîn coptor dă să ridica aburu' gogoşilor când dăsfăcea a bătrână coşu' întocmai cum scoţa locomotiva când mergeam la târguieli la Pitesti.
Da ce că ... luam macatu' d'acas că nu să mai încăpeau colindeţili.
O scânteie străfulgeră sufletul ălor din casă ş'o bucurie sfântă le pătrunsă în inimi
VENEA CINEVA SĂ LE COLINDE CASA.
Adă mă merili alea dân coş, Costică mai pune câte un covrig că paică sînt puţîni.
Atmosfera s-a luminat şi o căldură acoperea casa ...
dar nu mai bagaseră în foc... era căldura sufletească că vin vestitorii Naşterii ...
aşa cum veneau pă vremuri şi cum vor venii în fieştecare an.
Bă taică nu mai zgîriai neam pă blogu' ăsta deh...trebuieşte să ai o anume sîmţîre să aşterni lucrurili dă valoare ale satului.
Acuş dă sărbatori fusăi acas la Colţu.
Datinili dă Craciun, dă prin părţîli noastre, să pierdură întocmai cum pierzi trenu' dă Roşiori
să te duci gară la Miroşi şi rămîi ca prostu cu brînza'n găleată...şi te uiţi lung cum iese fumu'
şi să răsfiră dea lungu cîmpii: niţăl în stînga spre
colţenari... o ţîră în dreapta spre burdenari.
E cam aşa să uitau oamenii în lungu' uliţii în noaptea dă colindeţe.
Bă şi nu venea niminea ... ptiu! aştia mai bătrînii începură ... apăi taică
pă vremea mea plecam cârduri,cârduri şi ne era aşa drag să mergem cu colindeţele...
Işea lumea la poartă cu felinaru' şi da la fieştecare câte un pahar dă vin şi gogoşi calde
paică atuncea erau scoase dîn coptor dă să ridica aburu' gogoşilor când dăsfăcea a bătrână coşu' întocmai cum scoţa locomotiva când mergeam la târguieli la Pitesti.
Da ce că ... luam macatu' d'acas că nu să mai încăpeau colindeţili.
Ia... ia taci mă, că paică să auzî ceva ... ia ieşi mă până'n tindă dă te uită ...
VENIRĂ CU COLINDU' BRE !!! sânt pân capu' uliţii
pă la alu' Mamahanu.VENIRĂ CU COLINDU' BRE !!! sânt pân capu' uliţii
O scânteie străfulgeră sufletul ălor din casă ş'o bucurie sfântă le pătrunsă în inimi
VENEA CINEVA SĂ LE COLINDE CASA.
Adă mă merili alea dân coş, Costică mai pune câte un covrig că paică sînt puţîni.
Atmosfera s-a luminat şi o căldură acoperea casa ...
dar nu mai bagaseră în foc... era căldura sufletească că vin vestitorii Naşterii ...
aşa cum veneau pă vremuri şi cum vor venii în fieştecare an.
No comments:
Post a Comment